PROLOGUE

BIB Number Name Nacionalidade Category Team Start Schedule
DORSAL NOME DORSAL NACIONALIDADE ESCALÃO EQUIPA HORAS PARTIDA
701 A FILOMENA PAULO Portugal ELITE OPEN WOMEN Rodinhas/KorpoActivo 16:00:00
701 B ANA MESSIAS Portugal ELITE OPEN WOMEN Rodinhas/KorpoActivo 16:00:00
702 A CRISTINA MORALES Spain ELITE OPEN WOMEN Zambrutauro Fem-Team 16:00:30
702 B GEMA MORENO Spain ELITE OPEN WOMEN Zambrutauro Fem-Team 16:00:30
607 A PEDRO CARVALHO Portugal MIXED TransforFatima Btt / Evocycle 16:02:00
607 B NADIA MENDES Portugal MIXED TransforFatima Btt / Evocycle 16:02:00
606 A IAGO CARRERA Spain MIXED Bici Verde-Anca 16:02:30
606 B SILVIA IGLESIAS Spain MIXED Bici Verde-Anca 16:02:30
605 A FRANCK JACQUET France MIXED Les grolles du Saleve 16:03:00
605 B DELPHINE JACQUET France MIXED Les grolles du Saleve 16:03:00
604 A LUIS SOUSA Portugal MIXED Clube Btt Lisboa 16:03:30
604 B RITA ESTEVES Portugal MIXED Clube Btt Lisboa 16:03:30
603 A MARC BÖTTGER Germany MIXED r2-bike.com MTN CREW 16:04:00
603 B ANDREA BÖTTGER Germany MIXED r2-bike.com MTN CREW 16:04:00
602 A VIANNEY BOUVIER France MIXED Silver Team 16:04:30
602 B SANDRINE BOUVIER France MIXED Silver Team 16:04:30
601 A BASTIN VAN ALTEN Netherlands MIXED Team Bioteaful 16:05:00
601 B SANNE VAN PAASSEN Netherlands MIXED Team Bioteaful 16:05:00
307 A MANUEL ORDEN Spain MASTER 50 Bombike 16:07:00
307 B EMILIO FARO Spain MASTER 50 Bombike 16:07:00
306 A ÉRIK SATTER Netherlands MASTER 50 Team MaasWaal 2 16:07:30
306 B OS G. VAN Netherlands MASTER 50 Team MaasWaal 2 16:07:30
305 A JOSE ENRIQUE Spain MASTER 50 Altitud 16:08:00
305 B JESUS ROSA Spain MASTER 50 Altitud 16:08:00
304 A KEIJNEMANS DIRK Netherlands MASTER 50 Maas-Waal 16:08:30
304 B EDMUNDAS PESECKIS Lithuania MASTER 50 Maas-Waal 16:08:30
303 A CHRISTIAAN VAN SPLUNTER Netherlands MASTER 50 Silvis & Vos 16:09:00
303 B JOHAN VAN SPLUNTER Netherlands MASTER 50 Silvis & Vos 16:09:00
302 A SERGIO SA Brazil MASTER 50 Mtb TPC 1 16:09:30
302 B VALMIR MACAMBIRA Brazil MASTER 50 Mtb TPC 1 16:09:30
301 A JAN OOMEN Netherlands MASTER 50 MTB TEAM 'T ZAND 16:10:00
301 B FRANK KNEVELS Netherlands MASTER 50 MTB TEAM 'T ZAND 16:10:00
223 A FELIX MARIN Spain MASTER 40 Casa Myzé Team 2 16:13:00
223 B JORGE PADRONES Spain MASTER 40 Casa Myzé Team 2 16:13:00
222 A RAMON BREA Spain MASTER 40 Ponte1Reto2 16:13:30
222 B XOSÉ HERVÉS Spain MASTER 40 Ponte1Reto2 16:13:30
221 A FRANCISCO CARBIA Spain MASTER 40 Ponte1Reto 16:14:00
221 B ANGEL NOVEGIL Spain MASTER 40 Ponte1Reto 16:14:00
220 A DANIEL HOEDEMAEKERS Netherlands MASTER 40 Met David MTB Racing Team 16:14:30
220 B SANDOR MOL Netherlands MASTER 40 Met David MTB Racing Team 16:14:30
219 A PEDRO MADEIRA Portugal MASTER 40 BTTBelaoures 16:15:00
219 B NUNO ORELHAS Portugal MASTER 40 BTTBelaoures 16:15:00
218 A DIEGO RODRÍGUEZ Spain MASTER 40 Skoda -Condesas Domingo Alonso La Palma 16:15:30
218 B ISIDRO PÉREZ Spain MASTER 40 Skoda -Condesas Domingo Alonso La Palma 16:15:30
217 A PIERRE GOUDENECHE France MASTER 40 les folgariens 16:16:00
217 B BASTIEN FARBOS France MASTER 40 les folgariens 16:16:00
216 A VITOR FERREIRA Portugal MASTER 40 Lisboa/Sintra - Aventura 16:16:30
216 B LUÍS LAMPREIA Portugal MASTER 40 Lisboa/Sintra - Aventura 16:16:30
215 A SERGIO SUÁREZ Spain MASTER 40 8Bike & Yellow Team 16:17:00
215 B MANUEL RODRIGUEZ Spain MASTER 40 8Bike & Yellow Team 16:17:00
213 A HOLGER LAHR Germany MASTER 40 sebamed Bike Team 40er 16:17:30
213 B PETER SCHOLZ Austria MASTER 40 sebamed Bike Team 40er 16:17:30
212 A ESMERALDO LOPES Portugal MASTER 40 SAERTEX PORTUGAL-EDAETECH 16:18:00
212 B MARCELINO COSTA Portugal MASTER 40 SAERTEX PORTUGAL-EDAETECH 16:18:00
211 A JORGE SOTELO Spain MASTER 40 Singletrack Verde 16:18:30
211 B JACOBO LOUZAO Spain MASTER 40 Singletrack Verde 16:18:30
210 A ØYVIND NESDAL Norway MASTER 40 Cannondale Vikings 16:19:00
210 B KRISTIAN ØKSDAHL Norway MASTER 40 Cannondale Vikings 16:19:00
209 A EDUARDO BISPO Brazil MASTER 40 MTB TPC 3 16:19:30
209 B RENATO FARGNOLLI Brazil MASTER 40 MTB TPC 3 16:19:30
208 A MARCIO LIMA Brazil MASTER 40 MTB TPC 2 16:20:00
208 B RENATO BRUNO Brazil MASTER 40 MTB TPC 2 16:20:00
207 A JOACHIM LINDSTRÖM Sweden MASTER 40 Team Killscare Sweden 16:20:30
207 B FREDRIK ELFVING Sweden MASTER 40 Team Killscare Sweden 16:20:30
206 A JOHN KARLSSON Sweden MASTER 40 CK STABIL Sweden 16:21:00
206 B LARS LÖFGREN Sweden MASTER 40 CK STABIL Sweden 16:21:00
205 A CARLOS ALCALDE Spain MASTER 40 Herbes Túnel Premium 3 16:21:30
205 B SEBASTIÁN ARTIGUES Spain MASTER 40 Herbes Túnel Premium 3 16:21:30
204 A GINÉS ALCAYDE Spain MASTER 40 Herbes Tunel Premiun 1 16:22:00
204 B TONI GARAU Spain MASTER 40 Herbes Tunel Premiun 1 16:22:00
203 A JOSE HERRERO Spain MASTER 40 #HACTeam by Compex 16:22:30
203 B VICTOR CRESPO Spain MASTER 40 #HACTeam by Compex 16:22:30
202 A IGNACE SPRUYT Belgium MASTER 40 Fahrrad Schmidt 16:23:00
202 B STEPHAN KÜHNEL Germany MASTER 40 Fahrrad Schmidt 16:23:00
201 A JOSÉ ROSA Portugal MASTER 40 Vasconha BTT Vouzela| Ser e Parecer Sports Club Viseu 16:23:30
201 B FERNANDO GOUVEIA Portugal MASTER 40 Vasconha BTT Vouzela| Ser e Parecer Sports Club Viseu 16:23:30
133 A CÉSAR BERNARDO Portugal MASTER 30 Rubis Gás Trancoso 16:29:00
133 B JORGE CASTELA Portugal MASTER 30 Rubis Gás Trancoso 16:29:00
132 A CARLOS SANTOS Portugal MASTER 30 CMSclosets/PalcodaAventura 16:29:30
132 B RICARDO PEDRO Portugal MASTER 30 CMSclosets/PalcodaAventura 16:29:30
131 A MARCO SANTOS Portugal MASTER 30 Crank Mafia / Kompedal / Clube OGMA 16:30:00
131 B RICARDO SILVA Portugal MASTER 30 Crank Mafia / Kompedal / Clube OGMA 16:30:00
130 A MICHEL MACHADO Portugal MASTER 30 Vasconha BTT Vouzela 16:30:30
130 B TIAGO CLAMOTE Portugal MASTER 30 Vasconha BTT Vouzela 16:30:30
129 A JORGE PIMENTEL Portugal MASTER 30 Pensão David Adventure Team 16:31:00
129 B DAVID COSTA Portugal MASTER 30 Pensão David Adventure Team 16:31:00
128 A CARLOS BAPTISTA Portugal MASTER 30 BTT SEIA / CPR A-do-Barbas 16:31:30
128 B ANDRÉ FILIPE Portugal MASTER 30 BTT SEIA / CPR A-do-Barbas 16:31:30
127 A RICARDO MARTINS Portugal MASTER 30 Ser e Parecer Pro Bike Team 2 16:32:00
127 B NUNO SILVA Portugal MASTER 30 Ser e Parecer Pro Bike Team 2 16:32:00
126 A MARCELO SILVA Portugal MASTER 30 TOC TEAM PU 16:32:30
126 B JOSE PINTO Portugal MASTER 30 TOC TEAM PU 16:32:30
125 A PAULO GONCALVES Portugal MASTER 30 Team Wein / RC 1900 Bierstadt 16:33:00
125 B DENNIS BREITHAUPT Germany MASTER 30 Team Wein / RC 1900 Bierstadt 16:33:00
124 A MARCIO LOURENÇO Portugal MASTER 30 Suiça Verbier Lausanne 16:33:30
124 B SÉRGIO PICOTO Portugal MASTER 30 Suiça Verbier Lausanne 16:33:30
123 A CLAUDIO MACHADO Portugal MASTER 30 Kolinas MTB Team 16:34:00
123 B VASCO SILVA Portugal MASTER 30 Kolinas MTB Team 16:34:00
122 A FILIPE TOMÁS Portugal MASTER 30 ASC FOCUS TEAM - Vila do Conde 16:34:30
122 B AMÍLCAR FERREIRA Portugal MASTER 30 ASC FOCUS TEAM - Vila do Conde 16:34:30
121 A RENATO FLÓRIDO Portugal MASTER 30 LISBON BIKE SHOP 16:35:00
121 B TIAGO SILVA Portugal MASTER 30 LISBON BIKE SHOP 16:35:00
120 A ENEKO IZAGUIRRE Spain MASTER 30 txirrinta-anper 16:35:30
120 B NICOLAS JIMENEZ Spain MASTER 30 txirrinta-anper 16:35:30
119 A RICARDO GONÇALVES Portugal MASTER 30 GlobalSport 16:36:00
119 B PEDRO GARCIA Portugal MASTER 30 GlobalSport 16:36:00
118 A LEANDRO GABRIEL Brazil MASTER 30 Corratec Bikes Brasil / Revista Ride Bike 16:36:30
118 B RAFAEL OLIVEIRA Brazil MASTER 30 Corratec Bikes Brasil / Revista Ride Bike 16:36:30
117 A DIOGO BRITO Portugal MASTER 30 SnakeBite 16:37:00
117 B TIAGO SILVA Portugal MASTER 30 SnakeBite 16:37:00
116 A JOÃO SANTOS Portugal MASTER 30 ASC Focus Team Vila do Conde 16:37:30
116 B FILIPE RAMOS Portugal MASTER 30 ASC Focus Team Vila do Conde 16:37:30
115 A COSMES CERDÓ Spain MASTER 30 Herbes Tunel Premiun 4 16:38:00
115 B JOSE ROJO Spain MASTER 30 Herbes Tunel Premiun 4 16:38:00
114 A FRANCISCO GARRIDO Spain MASTER 30 FISIO TEAM B 16:38:30
114 B ANTONIO SUAREZ Spain MASTER 30 FISIO TEAM B 16:38:30
113 A PEDRO ALVAREZ Spain MASTER 30 FISIO TEAM 16:39:00
113 B JOSE MARIN Spain MASTER 30 FISIO TEAM 16:39:00
112 A RENATO MAGALHAES Brazil MASTER 30 Bici Sport - Mossoro/BR1 16:39:30
112 B GLAYDSTONE ROCHA Brazil MASTER 30 Bici Sport - Mossoro/BR1 16:39:30
111 A GUSTAVO ALFOZO VIRLA Spain MASTER 30 SKODA CONDESAS -BAYANA 16:40:00
111 B LEANDRO FRANCISCO Spain MASTER 30 SKODA CONDESAS -BAYANA 16:40:00
110 A CARLOS BLANCO Spain MASTER 30 CLUB TRIATLON VILAGARCIA 16:40:30
110 B JAVIER FERNANDEZ Spain MASTER 30 CLUB TRIATLON VILAGARCIA 16:40:30
108 A JAUME ANTICH Spain MASTER 30 Herbes túnel premium 2 16:41:00
108 B JOAN VIDAL Spain MASTER 30 Herbes túnel premium 2 16:41:00
107 A DE ALMEIDA France MASTER 30 UC MAIA 16:41:30
107 B ECHEVERRIA France MASTER 30 UC MAIA 16:41:30
106 A RUI FRAGOSO Portugal MASTER 30 Mafra BTT / BIEMME 16:42:00
106 B DIOGO AMARO Portugal MASTER 30 Mafra BTT / BIEMME 16:42:00
105 A RAFAEL NUNES Portugal MASTER 30 Clube BTT Quartzo / Centro de Pneus Recta do Campo 16:42:30
105 B NUNO COSTA Portugal MASTER 30 Clube BTT Quartzo / Centro de Pneus Recta do Campo 16:42:30
104 A ÉRIC MIGLIORINI France MASTER 30 Flem 16:43:00
104 B FLORENT LATANÉ France MASTER 30 Flem 16:43:00
103 A JOÃO HORTA Portugal MASTER 30 TeamÓpotencia 16:43:30
103 B ANDRÉ MARTINS Portugal MASTER 30 TeamÓpotencia 16:43:30
102 A MARC HULZEBOS Netherlands MASTER 30 Hulzebos and Bood 16:44:00
102 B ROBERT JAN BOOD Netherlands MASTER 30 Hulzebos and Bood 16:44:00
101 A VALÉRIO FERREIRA Portugal MASTER 30 BTT LOULÉ / ELEVIS - SAERTEX PORTUGAL | EDAETECH 16:44:30
101 B CARLOS ROCHA Portugal MASTER 30 BTT LOULÉ / ELEVIS - SAERTEX PORTUGAL | EDAETECH 16:44:30
514 A ANTONIO MARQUES Portugal ELITE OPEN MEN Transfor-Fatima BTT 16:48:00
514 B NUNO INACIO Portugal ELITE OPEN MEN Transfor-Fatima BTT 16:48:00
513 A DAVID BARANDIARÁN Spain ELITE OPEN MEN Jg bikes-c2c 16:48:30
513 B JAVIER SUAREZ Spain ELITE OPEN MEN Jg bikes-c2c 16:48:30
512 A LUÍS PEREIRA Portugal ELITE OPEN MEN Corre Limpo 16:49:00
512 B FÁBIO SANTOS Portugal ELITE OPEN MEN Corre Limpo 16:49:00
511 A PEKKA NIEMI Finland ELITE OPEN MEN Team Etappireidet 1 16:49:30
511 B JUHA VÄHÄMETSÄ Finland ELITE OPEN MEN Team Etappireidet 1 16:49:30
510 A DAVID RAQUEL Portugal ELITE OPEN MEN TeamATXcyclingstore|Pedal Urbano 16:50:00
510 B GUSTAVO ASTOLPHI Brazil ELITE OPEN MEN TeamATXcyclingstore|Pedal Urbano 16:50:00
509 A THELLES SOARES Brazil ELITE OPEN MEN Bici Sport 2-Mossoró/BR2 16:50:30
509 B FABRICIO FREITAS Brazil ELITE OPEN MEN Bici Sport 2-Mossoró/BR2 16:50:30
508 A NUNO GOMES Portugal ELITE OPEN MEN BaToTas/Ponte de Lima 2 16:51:00
508 B RICARDO SANTOS Portugal ELITE OPEN MEN BaToTas/Ponte de Lima 2 16:51:00
507 A ANDRÉ ROCHA Portugal ELITE OPEN MEN Ser e parecer pro bike team/ viveiros Vitor Lourenço 16:51:30
507 B CARLOS GOMES Portugal ELITE OPEN MEN Ser e parecer pro bike team/ viveiros Vitor Lourenço 16:51:30
506 A XAVIER RIART Spain ELITE OPEN MEN TEAM TURNÉ 16:52:00
506 B ALBERT MAS Andorra ELITE OPEN MEN TEAM TURNÉ 16:52:00
505 A JOSE FERNANDEZ Spain ELITE OPEN MEN C2C DEBRA 16:52:30
505 B ALEJANDRO PEMAN Spain ELITE OPEN MEN C2C DEBRA 16:52:30
504 A RAFAEL LUTAS Portugal ELITE OPEN MEN Furoes do Alentejo 16:53:00
504 B MANUEL RODRIGUES Portugal ELITE OPEN MEN Furoes do Alentejo 16:53:00
502 A GUUS DE GRAAUW Netherlands ELITE OPEN MEN MTB team 'T Zand Elite 16:53:30
502 B TOINE GOVERS Netherlands ELITE OPEN MEN MTB team 'T Zand Elite 16:53:30
501 A ROBERTO GARRIDO Spain ELITE OPEN MEN Kronos Bike 16:54:00
501 B DANIEL GARRIDO Spain ELITE OPEN MEN Kronos Bike 16:54:00
406 A ILDA PEREIRA Portugal UCI ELITE WOMEN Casa Myzé Team 16:59:00
406 B PILAR NUÑEZ Spain UCI ELITE WOMEN Casa Myzé Team 16:59:00
404 A ANA ANTUNES Portugal UCI ELITE WOMEN BTT Seia / Joni's Bike Shop - Ser e Parecer Pro Bike Team 17:00:00
404 B ANA TOMÁS Portugal UCI ELITE WOMEN BTT Seia / Joni's Bike Shop - Ser e Parecer Pro Bike Team 17:00:00
403 A HILDEGUNN HOVDENAK Norway UCI ELITE WOMEN Team Schwalbe Giro 17:01:00
403 B NAIMA DIESNER Germany UCI ELITE WOMEN Team Schwalbe Giro 17:01:00
402 A CELINA CARPINTEIRO Portugal UCI ELITE WOMEN BTT Loulé/Elevis 17:02:00
402 B CHARLOTTE DAVIES United Kingdom UCI ELITE WOMEN BTT Loulé/Elevis 17:02:00
401 A MAARIS MEIER Estonia UCI ELITE WOMEN MTBcamps.eu 17:03:00
401 B GREETE STEINBURG Estonia UCI ELITE WOMEN MTBcamps.eu 17:03:00
19 A JOÃO PINHEIRO Portugal UCI ELITE MEN LEIRIBIKE 17:08:00
19 B PEDRO BASTOS Portugal UCI ELITE MEN LEIRIBIKE 17:08:00
18 A RUBEN MARQUES Portugal UCI ELITE MEN Viseu 2001/ BTT 100 Rumo/ Vasconha BTT Vouzela 17:09:00
18 B MARCELO RIBAFEITA Portugal UCI ELITE MEN Viseu 2001/ BTT 100 Rumo/ Vasconha BTT Vouzela 17:09:00
17 A RÉMI GROSLAMBERT France UCI ELITE MEN Team VC Ornans Lapierre 17:10:00
17 B PIERRICK KERSUZAN France UCI ELITE MEN Team VC Ornans Lapierre 17:10:00
16 A PEDRO CARNEIRO Portugal UCI ELITE MEN Lamigroup / Casa Benfica Castro Daire 17:11:00
16 B RÚBEN VELOSO Portugal UCI ELITE MEN Lamigroup / Casa Benfica Castro Daire 17:11:00
15 A PABLO SATORRE Spain UCI ELITE MEN OnBIKE-VLift PRO-LEVEL 17:12:00
15 B VÍCTOR PARDO Spain UCI ELITE MEN OnBIKE-VLift PRO-LEVEL 17:12:00
14 A RUI CASQUINHA Portugal UCI ELITE MEN BTTSEIA - FIRSTBIKE FOCUS TEAM 17:13:00
14 B DAVIDE MACHADO Portugal UCI ELITE MEN BTTSEIA - FIRSTBIKE FOCUS TEAM 17:13:00
13 A FÁBIO TOMÁS Portugal UCI ELITE MEN BTT SEIA 17:14:00
13 B ROBERTO FERREIRA Portugal UCI ELITE MEN BTT SEIA 17:14:00
12 A MIGUEL DUARTE Portugal UCI ELITE MEN Viseu 2001/BTT 100 Rumo 17:15:00
12 B SIMÃO SANTOS Portugal UCI ELITE MEN Viseu 2001/BTT 100 Rumo 17:15:00
11 A LUÍS MARQUES Portugal UCI ELITE MEN BaToTas-Ponte de Lima 1 17:16:00
11 B JACINTO FIÚZA Portugal UCI ELITE MEN BaToTas-Ponte de Lima 1 17:16:00
10 A RODRIGO GOMES Portugal UCI ELITE MEN Clínica Hernâni Brôco / UCA 17:17:00
10 B HERNANI BROCO Portugal UCI ELITE MEN Clínica Hernâni Brôco / UCA 17:17:00
9 A MICHELE CASAGRANDE Italy UCI ELITE MEN Trek-Selle San Marco Tonello 17:18:00
9 B FABIAN RABENSTEINER Italy UCI ELITE MEN Trek-Selle San Marco Tonello 17:18:00
8 A DAMIANO FERRARO Italy UCI ELITE MEN Trek-Selle San Marco 17:19:00
8 B ANDREA RIGHETTINI Italy UCI ELITE MEN Trek-Selle San Marco 17:19:00
7 A RICARDO MARINHEIRO Portugal UCI ELITE MEN Quinta das Arcas/Trofense 17:20:00
7 B GONÇALO AMADO Portugal UCI ELITE MEN Quinta das Arcas/Trofense 17:20:00
6 A YUTA MATSUMOTO Japan UCI ELITE MEN YUMIYA 17:21:00
6 B KUROSE FUMIYA Japan UCI ELITE MEN YUMIYA 17:21:00
5 A STEFFEN THUM Germany UCI ELITE MEN ROSEBIKES Racingteam 17:22:00
5 B DANIEL GATHOF Germany UCI ELITE MEN ROSEBIKES Racingteam 17:22:00
4 A JUUL VAN LOON Netherlands UCI ELITE MEN ThijsHendriks-Bikesight 17:23:00
4 B BART CLASSENS Netherlands UCI ELITE MEN ThijsHendriks-Bikesight 17:23:00
3 A DIEGO ARIAS Colombia UCI ELITE MEN GIANT-LIV POLIMEDICAL OFFICIAL TEAM 17:24:00
3 B HECTOR PAEZ Colombia UCI ELITE MEN GIANT-LIV POLIMEDICAL OFFICIAL TEAM 17:24:00
2 A JORIS MASSAER Belgium UCI ELITE MEN DMT Racing Team By Marconi |2 17:25:00
2 B JOSÉ DIAS Portugal UCI ELITE MEN DMT Racing Team By Marconi |2 17:25:00
1 A HANS BECKING Netherlands UCI ELITE MEN DMT Racing Team by Marconi 17:26:00
1 B TIAGO FERREIRA Portugal UCI ELITE MEN DMT Racing Team by Marconi 17:26:00
PROLOGUE